Bu Blogda Ara

17 Haziran 2015 Çarşamba

Ramazan Ayında öykülerim-1-


                          FARK EDİLİŞ 
Ramazan Ayında öykülerim
On bir ay boyunca huzursuzluk içinde idi. Yolda yürür iken insanlara bakar iken gönlünde huzursuzluk hâkimdi.
Ruhunu saran huzuru arıyordu lakin bulamıyordu. Etrafını saran yalnızlık, vefasızlık değişik frekansların sesi buna sanki izin vermiyordu.
Bugün nedense içinde huzur kırpıntıları esiyordu. Etrafında fark edilen değişiklik, yüzlerde tebessüm bir telaş alışveriş merkezlerinde hareketlilik vardı. Hayret etti ve sevindi. Neden bu huzur ve sevinç diye düşünür iken gözü caminin minaresine asılı duran mahyaya takıldı. ”Hoş geldin ya şehri Ramazan” yazıyordu. Birden anımsadı yarın Ramazanın başlangıcı idi. Onu da unutmuştu bu telaşlı umursamaz dünyasında.
İç dünyamızı aydınlatacak Ramazan geliyor ondan herkes mutlu gülen yüzleri var yüzlerinde diye düşündü. Hemen karşı alış veriş merkezine girdi, sahur için alış verişin yolunu tuttu.
Alış veriş merkezi hiç böylesine şen neşeli ve gülümsemiyordu on bir ay, nasılda Ramazanın gelmesi ile neşe sevinç güzellik gelmiş dedi içinde.
Zamana ve zemine uymayan anı planı programını artık Ramazan’a göre programlatacaktı. İhmal ve yanılgıları gözden geçirecek, insani sorumluğunu hatırlayacaktı. Ama dedi neden on bir ay unutuyoruz da ramazan ayında hatırlıyoruz, utandı başını öne eğdi. Başını kaldırdı şimdi başımı öne eğecek zaman değil dedi. Karşı mahallede fakir bir teyze vardı, çoktan beri yanına uğrayarak halini hatırını sormak istiyordu, onun içinde bir şeyler aldı. Kasada aldıklarının parasını ödedi. Yürüyerek mahalleye doğru yürüdü.
Çoktan beri uğramak istediği Neriman teyzenin evinin önünde durdu, kapıyı çaldı. Uzun bekleyişten sonra yavaşça yürüyerek kapıya yaklaşana Neriman teyzenin sesini duydu. Kapı açıldı. Neriman teyze şaşkınlık içinde
-Buyur evladım kimi aramıştınız.
-Teyzeciğim ben Ahmet kapı komşu sayılırız, sizi ziyarete geldim kabul ederseniz.
Şaşırdı Neriman teyze
-Be.. beb.. Beni ziyaret mi geldin evladım?
-Evet, teyzeciğim, verin o mübarek elinizi öpeyim.
Neriman teyzenin mübarek elini öper iken, Neriman teyzenin gözlerinde sevinç damlaları başına damladı anda yüreğinde huzurun anaforları serin serin esti, bambaşka âlemlere uçtu.
Bir fark ediliş ayı ve fark ediliş sunan ramazan ayının güzelliği ne denile bilinir ki ancak Allah’u Ekber denilir.
İçeriye girdiler. Ahmet elindeki poşeti masanın üzerine bıraktı.
Devamı yarın inşallah
Mehmet Aluç

__________________
Mümin tövbe ile merhamet ister Rabbin'de affı için
Selam ve dua ile...

Hiç yorum yok:

Yayınlarım

Sedat Uçan Müsaden Var mı Ya Rasulallah