Bu Blogda Ara

9 Mart 2015 Pazartesi

Edebiyat Haberleri-Güncel-

Ünlü yazarın gizemli aşk romanı gün yüzüne çıktı,roman

Ünlü yazarın gizemli aşk romanı gün yüzüne çıktı

 Gizli aşk romanı ortaya çıktı! Ünlü yazarın gizemli romanı gün yüzüne çıktı
Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un kızı Şirin Aytmatova babasının basılmayan romanını bulduğunu söyledi.
Aytmatova, kendisi dışında kimse tarafından okunmamış olan romanın Büyük Çüy Kanalı'nın inşa döneminde yazıldığını ve tarihî aşk romanı olduğunu iddia etti.
Aytmatov'un çalışma odasında el yazması şeklinde bulunan romanın basılı halinde 200 sayfalık kitap haline geleceğini belirten Aytmatova, romanın iki sayfasının ise kayıp olduğunu söyledi.

"Yeryüzü ve Flüt" adlı romanın 1940'lı yıllarda Büyük Çüy Kanalı'nın inşa çalışmaları dönemini hatırlayan baş kahramanın anısı şeklinde yazıldı. Söz konusu çalışma İpek Yolu üzerinde gerçekleştiğinden aynı zamanda arkeolojik kazılar da gerçekleşmişti. Romanın baş kahramanı Budda heykeli bulur ve hikâye örgüsü devam eder.

Şirin Aytmatova'ya göre Sovyetler Birliği dönemindeki Kırgızistan hakkında çok az bilgi var. Roman o dönemi göz önüne seriyor.
Aytmatova, "Roman tarihî olmakla beraber aşk romanıdır," sözleriyle romanın heyecan dolu olacağını dile getirdi.
"Cemile" gibi dünyanın en güzel aşk romanlarını yazan Cengiz Aytmatov'un "Selvi Boylum Al Yazmalım" adlı romanı, 1976 yılında yönetmen Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlanarak, Türk sinemasının efsaneleri arasına yerleşmişti.

CHA
Kaynak:http://kaanil.blogcu.com/unlu-yazarin-gizemli-ask-romani-gun-yuzune-cikti/12996880

Hiç yorum yok:

Yayınlarım

Sedat Uçan Müsaden Var mı Ya Rasulallah